Talent Acquisition Specialist (non-IT)

Полный день
Описание вакансии

Yandex Plus offers access to a variety of content, including movies and shows on Kinopoisk, music and podcasts on Yandex Music, and books, comics, and audiobooks on Bookmate. Additionally, users can earn cashback points to make other purchases, take trips, and enjoy entertainment in the Yandex ecosystem. We’re actively growing and currently seeking a recruiter who will be responsible for recruiting non-IT professionals in international markets.

Tasks that await you

Full-cycle recruitment for international positions
You will oversee the overall recruitment process and coordinate with hiring managers throughout the hiring process, from initial briefing to the first steps of new employees in the company.

Recruitment analytics
You will analyze hiring data, present it to hiring managers, make changes as needed, and collaborate with hiring teams to help them grow their business.

HR-related projects

You will be involved in various internal and external HR-related projects.

We expect that you

  • Have a Bachelor's or Master's degree
  • Have 1–2 years of recruitment experience
  • Are experienced in using social media recruiting tools, especially LinkedIn Recruiter
  • Have excellent written and spoken English
  • Possess excellent communication and interpersonal skills
  • Have a proactive and driven approach
  • Are people-orientated and have an active mindset

It'd be a plus if you

  • Have experience in international recruitment and working with business vacancies

Benefits

  • Bonus for closed vacancies every quarter
  • Enhanced medical insurance begins from your first month, incl. dentistry
  • Food compensation
  • Hybrid work-format
Ключевые навыки
Английский язык
Подбор персонала
Вакансия опубликована: 25 июля 2024, Москва
Похожие вакансии
Talent Acquisition Specialist
от 100 000 ₽
Cainiao
Омега Энерджи
От 3 до 6 лет

Рекрутер

Москва,
август 2024
Работаю 1-2 года
4,7
Что нравится
Удаленка, коллектив, атмосфера, задачи, график, нет переработок
Что можно улучшить
Пора повысить зарплату, вводить новые интересные вакансии для развития горизонтально, внутри отдела

Рекрутер

Москва,
август 2024
Работал 1-2 года
3,2
Белая заработная плата, своевременная выплата, наверное это всё.
Систему мотивации, возможность развития, систему адаптации персонала.

Рекрутер

Москва,
август 2024
1,8
Бенефиты - еда, онлайн-психолог, зал, иногда интересные мероприятия для сотрудников
Что улучшить: отношение к сотрудникам, открытые и честные диалоги, уважительно общаться,
возможности роста, брать сотрудников из внешнего рынка (сейчас часто приводят своих), обратная связь от руководителей (не формальная), ценности компании, чтобы разделялись руководителями. Яндекс уже не тот, что был раньше
Яндекс
3,8
хорошо
67%
Оценки по категориям
4,2
Условия труда
4,4
Коллектив
3,9
Руководство
3,0
Уровень дохода
4,0
Условия для отдыха
3,3
Средняя заработная плата по вакансии Talent Acquisition Specialist (non-IT) — 36 500
На основании 49 отзывов
20 000 ₽ 80 000 ₽
Сотрудники чаще всего указывали следующие льготы и преимущества на основании 2 185 отзывов
84% Удаленная работа
64% Оплата больничного
56% Гибкий рабочий график
48% Медицинское страхование
44% Система наставничества
43% Профессиональное обучение
41% Наличие кухни, места для обеда
38% Корпоративные мероприятия
37% Удобное расположение работы
37% Компенсация питания
28% Место для парковки
25% Оплата мобильной связи
12% Корпоративный транспорт
6% Оплата транспортных расходов