Награды компании 0 наград из 3
Забота о сотрудниках Получена: 22.09.2024
70% выполнено
Есть у 1.3% компаний на Dream Job

Работодатель поддерживает достойные условия труда и отдыха для сотрудников

Карьерный рост Получена: 22.09.2024
68% выполнено
Есть у 2.6% компаний на Dream Job

В компании есть возможности для карьерного и профессионального роста сотрудников

Корпоративная культура Получена: 22.09.2024
85% выполнено
Есть у 3.7% компаний на Dream Job

Сотрудники отмечают профессионализм руководства и хорошую атмосферу в коллективе

Director of Sales and Marketing (DOSM) / Директор отдела продаж и маркетинга

От 3 до 6 лет
Полная занятость
Полный день
Описание вакансии

The position of DOSM is responsible for 2 properties of Sochi! Apply with English CV only!

Mission:

Under the supervision of General Manager is responsible for room, banquet and room rental revenue, yield strategies implementation and meeting budget, forecast, and optimal business mix targets; responsible for developing and facilitating business from markets to ensure the necessary advance bookings needed for a successful and profitable operation of 2 hotels (Pullman & Mercure Sochi).

Primary Responsibilities:

•Prepares, implements and compiles data for strategic sales plan, annual goals, sales budget.

•Builds up distribution channels, developing business communication.

•Develops group sales strategies through review of competitive data and demand analysis.

•Manages the selling costs with the purpose of reaching pre-specified net revenue yields.

•Directs all sales and marketing activities for sales managers to ensure that they meet the goals of the marketing plan.

•Develops, implements, monitors, and controls all sales strategies.

Profile:

•Working experience in international hotel company as a senior sales position (DOSM or ADOSM) not less than 5 years.

•Extensive knowledge of touristic market and KEY accounts.

•Knowledge of marketing, negotiating and sales procedures associated with the hotel industry as well as current market trends and economic factors.

•Detail-oriented, organized, team player.

•Language skills: English – fluent, Russian – native.

Conditions:

•Ambitious goals

•Competitive compensation package

•Additional medical insurance

•Working place - Sochi center

Вакансия опубликована: 20 сентября 2024, Сочи
Похожие вакансии
Руководитель отдела продаж и доходов
RODINA Grand Hotel & SPA
Руководитель отдела маркетинга
от 150 000 ₽
Чистое Место
От 1 года до 3 лет
Можно удаленно
Юниверсити Плаза
4,1
Очень хорошо
89%
Рекомендуют
Оценки по категориям
4,5
Условия труда
4,7
Коллектив
4,2
Руководство
3,4
Уровень дохода
3,7
Условия для отдыха
3,9
Возможности роста
Преимущества и льготы компании
Сотрудники чаще всего указывали следующие льготы и преимущества на основании 25 отзывов
100% Своевременная оплата труда
88% Корпоративные мероприятия
84% Удобное расположение работы
84% Оплата больничного
80% Наличие кухни, места для обеда
76% Медицинское страхование
56% Место для парковки
40% Профессиональное обучение
28% Корпоративный транспорт
24% Компенсация питания
16% Система наставничества
12% Гибкий рабочий график
12% Оплата мобильной связи
4% Оплата транспортных расходов
Руководитель СПИР (Бытха)
80 000 - 80 000 ₽
Управляющий отелем в центре Сочи
50 000 - 60 000 ₽