Награды компании 0 наград из 3
Забота о сотрудниках Получена: 19.09.2024
72% выполнено
Есть у 1.2% компаний на Dream Job

Работодатель поддерживает достойные условия труда и отдыха для сотрудников

Карьерный рост Получена: 19.09.2024
65% выполнено
Есть у 2.6% компаний на Dream Job

В компании есть возможности для карьерного и профессионального роста сотрудников

Корпоративная культура Получена: 19.09.2024
87% выполнено
Есть у 3.7% компаний на Dream Job

Сотрудники отмечают профессионализм руководства и хорошую атмосферу в коллективе

Social Media Manager / SMM Manager

От 3 до 6 лет
Полная занятость
Полный день
Описание вакансии

We draw your attention that this is fix-term position (maternity coverage).

Job Duties:

1. Develop social media content strategy targeting TA to quickly expand OPPO community on TG and VK and to improve engagement rate.

2. Monitor trending topics on Russian social media platforms, analyze the reason for trending and foresee the upcoming hot topics among TA.

3. Operate brand accounts on all social media platforms, update the accounts with contents with local insights, quickly follow up the social media hot topics with creative product integration.

4. Analyze the performance of brand social media accounts and competitors' accounts, and cross check the content performance with insight from user survey.

5. Support campaign team to develop relevent social media amplification plan.

Requirements:

  • Relevant working experience, familiar with hyping contents and trending key opinion leaders on social media, especially on telegram and VK. Experienced in working with bloggers and key opinion leaders.
  • Able to create social media content and analyze the content quality based on the deep understanding of target audiences.
  • Worked with VK public groups, telegram channels, micro bloggers and key opinion consumers on telegram and VK.
  • Has the experience of managing social media content shooting, especially video-shooting onsite.
  • Office based work.
Ключевые навыки
Грамотная речь
Английский язык
Fluent English
Creativity
Reporting
Social media
Project Expert
VK
Вакансия опубликована: 17 сентября 2024, Москва
Похожие вакансии
SMM-менеджер (IGaming)
Green Code
От 1 года до 3 лет
Можно удаленно
SMM Manager
Lesta Games
DS COMMUNICATION (OPPO)
4,1
Очень хорошо
78%
Рекомендуют
Оценки по категориям
4,3
Условия труда
4,7
Коллектив
4,1
Руководство
3,8
Уровень дохода
3,9
Условия для отдыха
3,6
Возможности роста
Преимущества и льготы компании
Сотрудники чаще всего указывали следующие льготы и преимущества на основании 33 отзывов
88% Своевременная оплата труда
76% Корпоративные мероприятия
73% Наличие кухни, места для обеда
70% Удобное расположение работы
67% Оплата больничного
52% Профессиональное обучение
45% Медицинское страхование
45% Оплата мобильной связи
30% Система наставничества
18% Гибкий рабочий график
12% Удаленная работа
6% Оплата транспортных расходов
SMM Specialist /Affiliate Marketing (iGaming)
Social Media Manager / SMM-менеджер (middle/senior)
80 000 - 130 000 ₽
SMM-менеджер
SMM Manager в международный HealthTech