Забота о сотрудниках Получена: 28.09.2024
0% выполнено
Есть у 1.3% компаний на Dream Job

Работодатель поддерживает достойные условия труда и отдыха для сотрудников

Карьерный рост Получена: 28.09.2024
Есть у 2.6% компаний на Dream Job

В компании есть возможности для карьерного и профессионального роста сотрудников

Корпоративная культура Получена: 28.09.2024
Есть у 3.7% компаний на Dream Job

Сотрудники отмечают профессионализм руководства и хорошую атмосферу в коллективе

Project Material Civil Engineer

Полная занятость
Вахтовый метод
Описание вакансии

Requirements:

  • Bachelor's degree in the engineering field.
  • Minimum with a 5 years' experience in oil and gas industries.
  • Strong knowledge in oil and gas industries materials (civil, piping, E&l)
  • Strong computer abilities;
  • Preferred good knowledge in Material Management software (Oracle/ SAP/ or any ERP Softwares);
  • Preferred good English knowledge.

Main Tasks:

  • The Project Material Engineer shall be responsible for Project Material Management and timely update of daily documentation in MS office/material management software;
  • Responsible to control all the material management documents in the database - such as (PKL, DN, MIS, MRN, OS&D, DRR, DOR, Inventory report, Inspection report, certificates, etc.) & also hard copy;
  • Analyze materials along with material engineer/Lead Material Engineer for site Warehouse allocation;
  • Responsible for interface with the required department (Procurement, Engineering, Construction, QA/QC), to fulfill the material management requirements;
  • Responsible to give direction/guidance for Material Warehouse Certification Specialist, Material Warehouse Clerk;
  • Ensure to provide always updated reports and information to HOD/Lead Material Engineer/Material Engineer;
  • Ensure to control of all the project materials database (In, Out, Stock) and should follow the SICIM internal rules, all safety regulations in the workplace and should follow the work schedule regarding shifting/handover of work;
  • Ensure to work accordingly with the guidance of Material Engineer/Lead Material Engineer/HOD & with the reference of Material Management Plan/procedure.

Conditions:

  • Aksay 28/28;
  • Accommodation, transport, meal.
Ключевые навыки
Английский язык
MS Outlook
MS PowerPoint
SAP ERP
ORACLE
Вакансия опубликована: 26 сентября 2024, Кызылорда
Похожие вакансии
Инженер
250 000 - 600 000 ₸
CNLC International Kazakhstan Inc.
Новая
Нет опыта
Инженер по технике безопасности и охране труда(вахтовый, бурение)
245 000 - 280 000 ₸
Нефтяная технологическая и инжиниринговая компания Цинлун
От 3 до 6 лет
Что говорят сотрудники

Оператор экскаватора погрузчика

Атырау,
май 2022
Работал больше 10 лет
3,7
Что нравится
Работа вахтовым методом , ежегодный отпуск
Что можно улучшить
Повысить заработную плату
Сичим С.п.А Казахстан, Филиал
4,6
Очень хорошо
100%
Оценки по категориям
4,6
Условия труда
4,8
Коллектив
4,6
Руководство
4,6
Уровень дохода
4,5
Условия для отдыха
4,3
Сотрудники чаще всего указывали следующие льготы и преимущества на основании 9 отзывов
44% Удобное расположение работы
33% Наличие кухни, места для обеда
33% Медицинское страхование
33% Оплата больничного
33% Оплата транспортных расходов
22% Гибкий рабочий график
22% Компенсация питания
22% Корпоративный транспорт
22% Место для парковки
22% Корпоративные мероприятия
11% Удаленная работа
11% Профессиональное обучение
11% Оплата мобильной связи
11% Система наставничества
Похожие вакансии
Инженер-электромеханик
350 000 - 412 720 ₸