Забота о сотрудниках Получена: 19.09.2024
0% выполнено
Есть у 1.2% компаний на Dream Job

Работодатель поддерживает достойные условия труда и отдыха для сотрудников

Карьерный рост Получена: 19.09.2024
Есть у 2.6% компаний на Dream Job

В компании есть возможности для карьерного и профессионального роста сотрудников

Корпоративная культура Получена: 19.09.2024
Есть у 3.7% компаний на Dream Job

Сотрудники отмечают профессионализм руководства и хорошую атмосферу в коллективе

Lean Manufacturing / WCM Coordinator (Специалист по бережливому производству), Волоколамск

Полный день
Описание вакансии

Leads continues improvement/WCM projects at the plant level. Trains local team to use Lean and Six Sigma tools for problem solving. Builds and deploys the Lean/Continuous Improvement Culture. Reports to the Plant’s Technical Director

Responsibilities:

  • Leads plant level Continuous Improvement projects in EHS, quality, efficiency, costs
  • Coordinates implementation of the Corporate 5S standards
  • Drives application of the standard tools: 8D, A3, PDCA, SDCA, SMED, etc.
  • Monitors plant’s KPIs (OEE, EFF, SPL, QC, etc.)
  • Manages implementation and sharing of continuous improvement practices
  • Implements best practices in TPM/maintenance SOPs
  • Supports employee suggestion system, innovator program, other involvement activities
  • Oversees implementation of the visual management tools
  • Performs regular WCM system reviews, assessments and improvements
  • Interacts with the Group WCM team to ensure full compliance
  • Handles all relevant reporting

Requirements:

  • Degree in Engineering, Quality or another relevant field
  • Hands-on experience with Lean Manufacturing practices in manufacturing is a must
  • Six Sigma Green Belt and/or Lean/WCM/CI formal/corporate training
  • Experience in project management, problem solving and coaching
  • Quality training and/or certification is an asset
  • Data analysis and statistical aptitude
  • Advanced English language skills

We offer:

  • Competitive compensation
  • Medical insurance DMS
  • Mobile phone allowance
  • Corporate meal plan
  • Location: Volokolamsk, Moscow obl.
Ключевые навыки
Английский язык
Lean Production
Six Sigma
MS PowerPoint
Presentation skills
Вакансия опубликована: вчера, Москва
Похожие вакансии
Менеджер по бережливому производству
Лемана ПРО (Леруа Мерлен)
От 3 до 6 лет
CANPACK
4,0
Очень хорошо
67%
Оценки по категориям
4,2
Условия труда
4,5
Коллектив
3,8
Руководство
4,8
Уровень дохода
3,3
Условия для отдыха
3,5
Сотрудники чаще всего указывали следующие льготы и преимущества на основании 6 отзывов
100% Оплата больничного
83% Корпоративный транспорт
83% Место для парковки
67% Наличие кухни, места для обеда
67% Компенсация питания
50% Удобное расположение работы
50% Профессиональное обучение
33% Гибкий рабочий график
33% Система наставничества
17% Медицинское страхование
17% Корпоративные мероприятия