Забота о сотрудниках Получена: 10.10.2024
84% выполнено
Есть у 1.3% компаний на Dream Job

Работодатель поддерживает достойные условия труда и отдыха для сотрудников

Карьерный рост Получена: 10.10.2024
90% выполнено
Есть у 2.6% компаний на Dream Job

В компании есть возможности для карьерного и профессионального роста сотрудников

Корпоративная культура Получена: 10.10.2024
75% выполнено
Есть у 3.7% компаний на Dream Job

Сотрудники отмечают профессионализм руководства и хорошую атмосферу в коллективе

Senior Payroll Compliance Consultant

От 3 до 6 лет
Полный день
Описание вакансии
As a Senior Associate you will supervise and provide payroll compliance services for external clients.

Role and responsibilities:

To monitor changes in payroll and payroll taxes related legislation and be familiar with best payroll practice.
  • To provide ad-hoc Consultancy on payroll and payroll taxation related issues in terms of best practice and legislation.
  • Customisation of 1C ЗУП based on clients requirements.
  • To supervise routine (day to day) provision of Payroll Compliance Services to external clients including:
    • Monthly Payroll Calculations
    • Weekly Settlements for vacation and termination payments
    • Quarterly Tax Reporting (form 200.00).

Knowledge and skills required:

  • Knowledge of the RK Tax and Labour Code and regulations related to payroll compliance.
  • High education.
  • Intermediate or above English.
  • Experienced and knowledgeable on similar position min 3 years preferable: knowledge of 1C ЗУП 3.1, payroll calculations, posting of personnel costs to accounting ledger;
  • Quick learner, multi-tasking, excellent communication skills, respectful, team player, availability to work overtime (if required), ability to work under pressure;
  • Desire to take a long-term position with stable and routine type of work;
  • Strong knowledge of MS Office (Word, Excel, Power Point) and 1S ZUP. preferable
Ключевые навыки
Payroll
Английский язык
1C ЗУП 3.1
Вакансия опубликована: вчера, Алматы
Похожие вакансии
Старший бухгалтер по налогам и отчетности
Микрофинансовая организация Шинхан Финанс
Новая
PricewaterhouseCoopers
4,2
Очень хорошо
88%
Оценки по категориям
4,6
Условия труда
4,3
Коллектив
4,3
Руководство
3,6
Уровень дохода
3,9
Условия для отдыха
4,3
Сотрудники чаще всего указывали следующие льготы и преимущества на основании 16 отзывов
94% Наличие кухни, места для обеда
94% Медицинское страхование
88% Удобное расположение работы
81% Оплата больничного
81% Система наставничества
81% Корпоративные мероприятия
75% Профессиональное обучение
50% Удаленная работа
31% Гибкий рабочий график
31% Корпоративный транспорт
25% Место для парковки
25% Оплата мобильной связи
13% Компенсация питания
13% Оплата транспортных расходов
Опыт в разделе вакансии на Dream Job