Награды компании 0 наград из 3

Full-stack Developer (.net/react)

3 000 - 4 000 $
От 3 до 6 лет
Полная занятость
Полный день
Описание вакансии
We are an international company of 100+ employees created by IT engineers. We specialize in creating niche software for large international banks and investment funds.
We are looking for a Full-stack developer (.Net/React) to join our team. The main target: full redesign of an existing trading platform including migration from .Net Framework to Core on backend and from AngularJS to React on frontend and migration to cloud.
We need a developer who is capable in:
  • dealing with legacy code base (also with experience in migration from .Net Framework to Core);
  • truly knows OOP, design patterns, SOLID, KISS, DRY, YAGNI;
  • keen to get deep into business logic and domain specific knowledge;;
  • English speaking
  • (micro) services, cloud architecture;
  • Proficient in WEB UI (React) development;
  • contributing to CI/CD improvements.
Requirements:
  • Net Core

  • Multithreading

  • Microservices

  • REST

  • Testing

  • SQL (MS SQL, PostgreSQL)

  • Messaging (Kafka, RabbitMQ, AMPS)

  • React

  • AWS experience (nice to have)

  • AngularJS (nice to have)

What we offer

· A remote working regime residing in Poland or Cyprus.

· A wide and complex role related to the automation of fund portfolio management.

· Close interaction with co-workers in New York / Los Angeles / London.

· An opportunity to contribute to the engineering culture and IT transformation of “one small American company”.

· Minimal bureaucracy, maximum common sense.

· A set of perks is provided.

Ключевые навыки
.NET Core
React
AWS
Microservices
Multithreading
Вакансия опубликована: 20 сентября 2024, Тбилиси
Похожие вакансии
Full Stack Developer (.NET+Angular/React)
Andersen
Junior .NET Developer
Andersen
От 1 года до 3 лет
Что говорят сотрудники

Backend C# Developer

Москва,
июль 2024
Работал 1-2 года
5,0
Что нравится
Уровень инженерной культуры, душевные отношения в коллективе.
Что можно улучшить
Даже не знаю что улучшать, очень хорошая компания. Было очень приятно работать.
Findev
5,0
Очень хорошо
100%
Рекомендуют
Оценки по категориям
5,0
Условия труда
5,0
Коллектив
5,0
Руководство
5,0
Уровень дохода
5,0
Условия для отдыха
5,0
Возможности роста
Средняя заработная плата по вакансии Full-stack Developer (.net/react) — 300 000
На основании 1 отзыв
300 000 ₽ 300 000 ₽
Преимущества и льготы компании
Сотрудники чаще всего указывали следующие льготы и преимущества на основании 2 отзывов
100% Своевременная оплата труда
100% Удаленная работа
100% Медицинское страхование
100% Оплата больничного
100% Гибкий рабочий график
50% Корпоративный транспорт
50% Профессиональное обучение
Senior Full-Stack developer (Node.js / React)
Более 6 лет
Можно удаленно
.Net Developer Backend
Lead frontend developer (Angular)
до 5 000 $
Backend Developer (Node.js)
3 800 - 6 300 $