Награды компании 0 наград из 3
Забота о сотрудниках Получена: 20.09.2024
58% выполнено
Есть у 1.2% компаний на Dream Job

Работодатель поддерживает достойные условия труда и отдыха для сотрудников

Карьерный рост Получена: 20.09.2024
45% выполнено
Есть у 2.6% компаний на Dream Job

В компании есть возможности для карьерного и профессионального роста сотрудников

Корпоративная культура Получена: 20.09.2024
56% выполнено
Есть у 3.7% компаний на Dream Job

Сотрудники отмечают профессионализм руководства и хорошую атмосферу в коллективе

Senior Cost Engineer / Старший специалист по расчету затрат

От 3 до 6 лет
Полная занятость
Полный день
Описание вакансии

Baimskaya Copper Project is looking for potential candidates for the position of Senior Cost Engineer within Project Controls Department in our Moscow office (with subsequent rotation to Chukotka).

Structural division: Project Controls Department

Report to: Cost Manager

RESPONSIBILITIES:

  • Assist Cost Manager to provide timely, accurate and relevant cost data for monthly and regular cost reporting;
  • Responsible for coding of items in contracts and Purchase Orders to ensure correct budget allocation;
  • Maintain and control of the project budget;
  • Liaise with all managers to ascertain costs and schedule impact of trends and changes;
  • Supervision of trend and scope change program;
  • Monitor and maintain the EPCM and management forecasts (if applicable);
  • Supervise regular cost reviews and prepare data for inclusion in the Definitive Estimate;
  • Prepare detailed commitment and cash flows;
  • Maintain PRISM Cost Module system data including the transfer of cost and information from the PRISM Contracts, Procurement and Invoices modules.

REQUIREMENTS:

  • Bachelor Degree in Finance, Engineering, or Construction Management preferred;
  • 7+ years of Project Cost Engineering experience;
  • Experience in all phases of project implementation from feasibility study to commissioning and start-up;
  • Proven capability to undertake all aspects of cost control;
  • Proficient with project controls specialist software and generic database & spreadsheet software – PRISM preferred;
  • Advanced MS Excel user;
  • Languages: English is essential, Russian Fluent.

CONDITIONS:

  • Direct contract with Company

  • Work schedule: Monday-Friday: from 9 am till 6 pm

  • Competitive salary and benefits;
  • Corporate lunches;
  • Location: Moscow City
  • Rotation to Chukotka, Peschanka site (Q4 2024)
Ключевые навыки
Английский язык
Project management
PRISM
Расчет затрат
Cost Analysis
Construction
Вакансия опубликована: 5 сентября 2024, Москва
Похожие вакансии
Senior Planning and Reporting Controller
NUTRICIA
Новая
Главный экономист (госзаказ)
Мангазея
Новая
Baimskaya Management
3,7
Хорошо
67%
Рекомендуют
Оценки по категориям
4,2
Условия труда
4,2
Коллектив
3,1
Руководство
4,1
Уровень дохода
3,3
Условия для отдыха
3,3
Возможности роста
Преимущества и льготы компании
Сотрудники чаще всего указывали следующие льготы и преимущества на основании 7 отзывов
100% Своевременная оплата труда
86% Медицинское страхование
71% Компенсация питания
57% Удобное расположение работы
57% Наличие кухни, места для обеда
57% Оплата больничного
43% Оплата мобильной связи
14% Гибкий рабочий график
14% Оплата транспортных расходов
14% Корпоративный транспорт
14% Профессиональное обучение
14% Система наставничества
14% Корпоративные мероприятия