Награды компании 0 наград из 3

Support service specialist

от 1 600 Br
Нет опыта
Полная занятость
Полный день
Описание вакансии

The Hegelmann Group is an international logistics service provider with a 20-year history in the international road freight transportation market. We have more than 18 branches worldwide. Our principles of work are high quality and constant growth, team-oriented approach and flexibility. We invite for cooperation those who are ready to share our values!

We are looking for colleagues to our afterhours team that will be providing services to our clients.

The main responsibilities will be:

US drivers tracking and tracing: checking freight to be picked up and delivered, hours of service monitoring, monitoring of Idling, emergency breakdowns and other situations

UK/EU transport documents checking / filling in and related processes

Please pay attention that work schedule includes up to 12-hour shifts rotating between days and nights

We are waiting from you:

  • Excellent knowledge of English
  • Team-oriented skills
  • Ability to make decisions and solve problems
  • Relevant experience would be an added advantage

We offer:

  • working experience in a large international company;
  • opportunities to grow as a professional;
  • health insurance;
  • comfortable office environment;
  • corporate events;
  • official employment and social package.

Please note, that the offered role is an on-site position

Ключевые навыки
Английский язык
Грамотная речь
Teamplayer
Business communication
Работа с большим объемом информации
Trucking
dispatcher
Вакансия опубликована: вчера, Минск
Похожие вакансии
Customer Support Specialist
от 1 500 Br
ДЖИ М ВАЙ Консалтинг Групп / GMY Consulting Group
Новая
От 1 года до 3 лет
Customer Service Specialist
BP Mobile
Новая
Нет опыта
Что говорят сотрудники

Диспетчер

Бобруйск,
февраль 2024
Работал 3-5 лет
2,2
Что нравится
Работа сама по себе интересная, зп средний уровень, коллектив дружный руководитель в Бобруйске хороший человек
Что можно улучшить
Хотелось бы улучшить отношение руководства к сотрудникам, пересмотреть заработную плату в сторону повышения, оптимизировать рабочие процессы, а не грузить одного сотрудника, обязанностями за 5 человек, устранить ненормативную лексику со стороны руководства по отношению к подчиненным. К сожалению в этой фирме недостатков больше, чем плюсов
Hegelmann
4,1
Очень хорошо
75%
Рекомендуют
Оценки по категориям
4,0
Условия труда
4,8
Коллектив
4,0
Руководство
4,3
Уровень дохода
3,0
Условия для отдыха
4,3
Возможности роста
Преимущества и льготы компании
Сотрудники чаще всего указывали следующие льготы и преимущества на основании 3 отзывов
100% Своевременная оплата труда
67% Удобное расположение работы
67% Медицинское страхование
67% Оплата больничного
67% Корпоративный транспорт
67% Профессиональное обучение
67% Система наставничества
33% Наличие кухни, места для обеда
33% Гибкий рабочий график
33% Место для парковки
Опыт в разделе вакансии на Dream Job